Jak oczyścić bazę maili (listę mailingową) z nieaktualnych adresów?

Jak oczyścić bazę maili? Zobacz to na przykładzie jednego z moich klientów. Firma produkcyjna bazująca wyłącznie na eksporcie swoich produktów. Od 20 lat świetnie funkcjonuje na rynkach zagranicznych: jej produkty można kupić w sklepach w USA, Kanadzie, Meksyku, Chile, Rosji, Kazachstanie, Białorusi, Ukrainie, Iranie, Dubaju oraz we wszystkich krajach UE. Ten efekt został uzyskany między innymi dzięki stałej obecności na targach i expo organizowanych na całym świecie.

Jak szybko oczyścić bazę emaili? Jak sprawdzić, które z nich są nadal aktualne i czynne?
Jak szybko oczyścić bazę emaili? Jak sprawdzić, które z nich są nadal aktualne i czynne?

Pracuję z nimi od 2010 roku, pomagając handlowcom uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki w codziennej pracy. 2 lata temu podjęliśmy decyzję “odkopania” starych kontaktów pozyskanych podczas 20 lat uczestnictwa w targach międzynarodowych oraz klientów, którzy kiedyś kupowali.

Pomysł, który chciałem wdrożyć w życie, to aby pozyskane w ten sposób kontakty – adresy email – następnie zaimportować do systemu email-marketingowego i później wysyłać do nich odpowiednio przygotowane wiadomości. Celem była ponowna aktywizacja klientów, którzy już nie kupują oraz ponowne przypomnienie się tym, którzy już znają firmę z targów. Po przygotowaniu listy (ponad 11 000 rekordów) pojawił się problem:

Jak sprawdzić, które maile są czynne i usunąć te, które nie działają?

Podstawowym problemem okazało się sprawdzenie, czy np. email jaki widnieje na wizytówce pozyskanej na targach w Moskwie w 2011 roku nadal jest aktualny. Czemu miałby nie być aktualny? Z dwóch powodów:

 1. Baza była budowana w oparciu o wizytówki – więc są to zwykle adresy emailowe “imienne”, przypisane do konkretnej osoby i gdy ona już nie pracuje – często po okresie przekierowania – email jest usuwany.
 2. Niektóre z wizytówek miały nawet 15 czy 17 lat więc było duże zagrożenie, że adresy email które na nich były już nie działają.

Wykonanie tego ręcznie, tj, napisanie indywidualnego maila po to, aby sprawdzić, czy ktoś na niego odpowie było karkołomne bo:

 1. zabrałoby mnóstwo czasu (11 000 maili!) gdyby robić to ręcznie,
 2. nie każdy odpisuje na maila co mogłoby usunąć znaczną część adresów, choć faktycznie byłyby żywe,
 3. nawet jeśli odpisuje – to w różnym czasie (od razu, albo po tygodniu lub miesiącu – jak sobie przypomni i ma czas).

Dlaczego oczyszczenie bazy maili z nieaktualnych adresów ma znaczenie?

Dlatego, bo jeśli korzystasz z oprogramowania do email marketingu (który masowo wysyła maile zamiast robić to ręcznie do każdego maila) to Twoje konto może zostać zablokowane gdy ilość nieaktywnych adresów przekroczy pewien próg. Zwykle to około 5% choć zależy to od dostawcy oprogramowania (wśród rozwiązań które znam mogę określić widełki na 1-8%).

Blokada konta ma służyć temu, aby wyeliminować praktyki polegające na wysyłaniu mailingów do kupionych baz, które zwykle nie są weryfikowane i ich współczynnik odrzuceń (hard bounce) jest wysoki. To szkodzi zarówno Twojej firmie (maile z Twojej domeny – jeśli zostanie uznana za spamera – przestaną dochodzić do innych osób) jak i samemu dostawcy usługi email marketingu (jego serwery są dodawane do list spamerskich).

Blokada to nie jedyny problem – ponieważ zwykle oznacza to także zapłatę kary dla dostawcy usługi email marketingu za naruszenie warunków świadczenia usługi.

Przejdźmy zatem do procesu – jak oczyścić bazę emaili z tych które są już nie czynne i nie aktualne:

Przepisz emaile i dane z wizytówek do arkusza

Możesz użyć Excela albo Arkusza Google. Chodzi o to, aby zapisać potrzebne dane tzn. adresy email oraz te, które są dla Ciebie przydatne (telefon, imię, nazwisko, kraj, firma itd). Zatem zrób tyle kolumn ile potrzebujesz (np. email, nazwisko, telefon), uzupełnij je i zachowaj plik na swoim komputerze.

Wyczyść bazę maili

Żeby automatycznie i szybko wyczyścić bazę maili (listę mailingową) potrzebujesz do tego oprogramowania. Testowałem różne (Neverbounce, Kickbox, Briteverify, TheChecker, Zerobounce, Emaillistverify) wgrywając na nie paczki po 100 maili które eksperymentalnie tworzyłem (wiedziałem więc, które z maili są czynne, które nie, które to maile typu catch-all a które są mailami 10-minutowymi) i brałem pod uwagę 4 czynniki (w kolejności):

 1. jakość czyszczenia (trafność)
 2. szybkość czyszczenia bazy
 3. cenę oraz
 4. wygodę użytkowania.

Mając na uwadze te parametry wybrałem TheChecker, o czym napiszę za moment.  Oto jak wyczyścić bazę maili (listę mailingową) z wykorzystaniem tego narzędzia:

Załóż konto na TheChecker

Założenie konta jest banalnie proste – potrzebujesz emaila i hasła. Po zalogowaniu się

Wgraj plik z bazą emaili

Krok 1: wgraj plik z listą adresów email
Krok 1: wgraj plik z listą adresów email

Plik do wgrania po prostu przenieś na czarne pole. To co jest fajne w TheChecker to fakt, że to może być zwykły plik Excela albo Arkuszy Google więc nie musisz przejmować się jakimś zapisywaniem do innych formatów.

Uruchom weryfikację bazy mailingowej

Krok 2: Zaznacz tryb dokładny i uruchom weryfikację.
Krok 2: Zaznacz tryb dokładny i uruchom weryfikację.

Po wgraniu bazy zobaczysz “kartę” na której przełącz tylko tryb “dużej precyzji”. System będzie dokładnie sprawdzał te maile, które będą miały nieznany status. Proces weryfikacji możesz śledzić na bieżąco – system pokaże Ci online jak wygląda proces testowania maili w Twojej bazie mailowej.

W TheChecker bezpłatnie możesz zweryfikować 100 adresów email – jeśli potrzebujesz większej paczki do testów, poproś o nie pomoc i otrzymasz większy pakiet (np. 500-1000 maili). Aby przetestować większą ilość potrzebne jest zasilenie konta. Zasada jest prosta – 1 kredyt to 1 email, zapłacisz Paypalem albo kartą – jak Ci wygodnie. Co ważne – tu nie ma abonamentów – po prostu płacisz wtedy, gdy chcesz oczyścić bazę mailingową, a nie co miesiąc.

Pobranie wyników (oczyszczonej bazy maili)

Gdy proces oczyszczania listy mailowej jest skończony, zobaczysz na karcie bazy informacje ile maili jest prawidłowych i “czynnych”, ile ryzykownych (czynny ale może generować błędy przy wysłaniu do niego maila), nieaktywne (np. już nieczynne albo mają błędną składnię) i nieznane (gdy nie dało się ustalić jego statusu na serwerze, który go obsługuje). Aby pobrać bazę kliknij “Eksport list”

Krok 3: Kliknij "Export list" aby zapisać oczyszczoną bazę maili
Krok 3: Kliknij “Export list” aby zapisać oczyszczoną bazę maili

To co jest fajne w TheChecker, to fakt, że możesz pobrać tylko prawidłowe maile (“Guaranteed Deliverability”), maile które dają największy możliwy zasięg (lista będzie powiększona o maile ryzykowne) albo tylko złe emaile. Możesz też wybrać opcję “Custom” i samodzielnie wybrać jakie maile chcesz zapisać. Drugą przydatną funkcją jest to, że jeśli popełnisz błąd przy przepisywaniu maili (np. zamiast klient@gmail.com podasz klient@hmail.com) to w znajdziesz dodatkowy plik, w którym będą sugestie. Po prostu podpowiedzą Ci, że to są prawdopodobnie maile z pomyłkami.

Krok 4: Pobieranie bazy maili
Krok 4: Pobieranie bazy maili

W mailach ryzykownych znajdują się np. maile “ogólne” typu info@cośtam, czy kontakt@costam które potem rozsyłają maila na inne adresy wewnątrz firmy. Te maile są także ok, więc proponuję aby przy eksporcie wybierać opcję którą zaznaczyłem na zdjęciu.

Zwróć uwagę – z 5313 maili, które były w bazie – żywe i działające to 4000 (to są maile OK i to je właśnie pobieram do dalszej wysyłki). Jak widzisz – czyszczenie bazy to krok, który jest niezbędny, bo w innym wypadku stracisz dużo czasu na ręczne sprawdzenie wszystkich kontaktów. Ponadto, wysyłka do takiej nieoczyszczonej bazy może niepotrzebnie spowodować, że Twoja domena z której wysyłasz maile trafi na listy spamerów. Następnie

Wgraj oczyszczoną bazę maili do swojego systemu i wysyłaj wiadomości

W zależności od tego, jakie masz potrzeby i ile jest adresów email (kontaktów) możesz wybierać wśród różnych systemów do masowej wysyłki maili. Ja przetestowałem ich kilka. W zależności od potrzeby korzystam z:

 • MailerLite (łatwy kreator pięknych, responsywnych maili, nielimitowana wysyłka do 1000 kontaktów za darmo, świetny jeśli nie masz technicznej smykałki i chcesz się skupić na wysyłce i tworzeniu maili)
 • i GetResponse (świetny, polski system do email marketingu – za 50 zł miesięcznie masz dostęp do pełnej wersji systemu, który doskonale obsłuży Twój sklep internetowy /porzucone koszyki, promocje, kody rabatowe/ oraz kampanie mailingowe z ofertami)

Na osobną uwagę zasługuje Sendy, który jest REWELACYJNY i śmiesznie tani w porównaniu z jakimkolwiek innym rozwiązaniem – ale wymaga instalacji na serwerach Amazon, żeby działał szybko. W Sendy płacisz raz za oprogramowanie i później tylko za hosting i wysyłkę maili na Amazon (AWS). Koszt wysyłki to ok 8 centów za 1000 wysłanych wiadomości:

Sendy + Amazon = tani system do wysyłki maili
Sendy + Amazon = tani system do wysyłki maili

Co fajne, to Amazon umożliwia bezpłatną wysyłkę 62 000 maili miesięcznie (a także darmowy hosting).

Wracając do tematu: ponieważ baza kontaktów jest już oczyszczona, możesz bez obaw o zablokowanie konta wysyłać maile.

Dlaczego używam TheChecker do weryfikacji adresów email?

Jest kilka powodów, które sprawiły, że wolę go od pozostałych jakie testowałem:

 • w pliku testowym był bezbłędny – wskazał maile catch-all, ok i te wadliwe. Oto wynik z konsoli Amazon:

  Amazon SES - minimalna ilość błędnych maili
  Amazon SES – minimalna ilość błędnych maili przy użyciu TheChecker
 • szybszy niż inne, które testowałem (to ma znaczenie jeśli testujesz setki tysięcy maili),
 • a przy tym jest najtańszy z tych, które przeszły pozytywnie punkt pierwszy tj. odsiały wszystkie błędne maile jakie pozostawiłem jako pułapki podczas testów:
  TheChecker19 USD
  Neverbounce50 USD
  Zerobounce65 USD
  Kickbox80 USD
  BriteVerify100 USD
 • last but not least: jest bardzo wygodny w użytkowaniu (po prostu wgrywasz plik Excela, klikasz START a po chwili oczyszczoną bazę).

Dodatkowo – ta aplikacja ma jeszcze widget, który przydaje się jeśli zbierasz na swojej stronie adresy email. Będzie sprawdzał “na żywo”, czy w polu email Internauta wpisał prawidłowy email. Jeśli będzie nieprawidłowy to nie pozwoli wysłać formularza. To sensowne wtedy, gdy zbierasz leady na stronie albo po prostu masz formularz kontaktowy i chcesz wyeliminować błędy.

W jakich innych przypadkach może przydać Ci się ta metoda i narzędzie?

 1. Gdy posiadasz bazę emailową z niewiadomego źródła.
 2. Gdy masz starą bazę mailową, która kiedyś była aktualna ale nie masz pewności jaka jest teraz.
 3. Gdy chcesz wysłać mailing do klientów swojego sklepu internetowego, ale nie masz pewności które maile są czynne i prawdziwe.
 4. Gdy podczas kampanii pozyskiwania leadów (tzw. Lead Magnet np. “daj maila w zamian za poradnik PDF”) masz podejrzenie, że część maili jakie zostały pozyskane to fałszywe aliasy albo maile chwilowe (np. 10minuteemail) i chcesz je usunąć z bazy.

Mam nadzieję, że tym wpisem oszczędziłem Ci znaczną część pracy albo pieniędzy. Jeżeli masz inne sposoby na oczyszczenie bazy mailingowej, którymi chcesz się podzielić – napisz mi o nich w komentarzu!

Jeden komentarz do tekstu “Jak oczyścić bazę maili (listę mailingową) z nieaktualnych adresów?

 1. Odpowiedz
  Andrzej - 26-07-2019

  Dziękuję! Bardzo pomocny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top