Czy znasz 5 narzędzi Google które pomogą Ci przegonić konkurencję?

Strona Google w 1998 roku - tuż po uruchomienu wyszukiwarkiMożesz uwielbiać Google albo go nienawidzić – jako użytkownik, konsument, webmaster, programista, biznesmen. Cokolwiek jednak nie sądzisz, Google dostarcza właścicielom biznesów (nie tylko internetowych!) mnóstwa bardzo ciekawych informacji w prosty i przystępny sposób. Informacji które mogą sprawić że biznes się rozwinie albo upadnie. Że konkurencja będzie przed Tobą albo Ty przed nimi. Że poznasz potrzeby klientów zanim ktokolwiek inny na rynku albo obudzisz się z ręką w nocniku. Lubisz tracić pieniądze i klientów? Na pewno nie. Więc poznaj tych 5 darmowych narzędzi od Google.

Dla kogo narzędzia Google?

Nie ważne w jakiej branży działasz, online czy offline – narzędzia Google są dobre dla każdego. Bo każdy, Ty też, aby zapewnić sobie lepszy widok na rynek musisz być z nim na bieżąco. Najlepiej krok przed klientem i kilometr przed konkurencją. Musisz więc poznać kilka darmowych i bardzo użytecznych narzędzi stworzonych przez tego giganta internetowego. Twój rynek przecież ciągle się zmienia i ciągle musisz zadawać pytania co się dzieje w Twojej branży, z Twoimi klientami i ich pieniędzmi. Oto 5 narzędzi które Ci w tym wszystkim pomogą.

Narzędzie nr 1 – podpowiedzi wyszukiwania

Gdy wpiszesz w okienko wyszukiwarki jakiś wyraz rozwija się lista z podpowiedziami oraz ilością wyników na ten temat. Np. gdy wpiszesz „książka” zobaczysz poniżej „książka telefoniczna”, „książka telefoniczna osób prywatnych”, „książka kucharska” oraz liczbę wyników (stron) na temat tego słowa kluczowego. Zanotuj te frazy w notepadzie, użyjesz ich w następnym narzędziu o którym za chwilę Ci powiem. Gdy wpiszesz już to słowo – w naszym przykładzie „książka” i naciśniesz Enter – zobaczysz listę wyników. Przwiń ją na sam dół a tam zobaczysz „Wyszukiwania podobne do „książka”” – zanotuj również i te sugestie. Te słowa pokazują Ci jakie rzeczy interesują jeszcze internautów którzy wpisali słowo „książka”. Poszukaj tam Swojej niszy.

Poniższy akapit stracił na aktualności, ponieważ Google wyłączyło to narzędzie i już nie można z niego korzystać. Ale dla referencji tekst pozostał.
Jakiś czas temu Google uruchomiło coś co po polsku przetłumaczono jako Koło informacji (niespecjalnie mi się to tłumaczenie podoba, angielska wersja tzn. „Wonder wheel” lepiej oddaje sens tego narzędzia). Gdy wpiszesz „książka” do wyszukiwarki i naciśniesz Enter to gdy pojawią się wyniki, po lewej, na górze zobaczysz „Pokaż opcje” a tam, w bocznym panelu będzie „Koło informacji”. Wtedy zobaczysz swoją frazę jako mapę myśli która linkuje do związanych z nim słów kluczowych. Kiedy sobie poklikasz po tych mapach myśli utworzy Ci się całkiem zgrabny pogląd na to co chcesz zanalizować oraz na relacje między słowami. To zachowaj dla Siebie, tworząc mapę po której możesz się poruszać niczym klient, który szuka czegoś „wokół” konkretnego słowa.

Narzędzie nr 2 – Narzędzie Adwords Propozycji Słów Kluczowych

Wiesz na pewno jak ważne są słowa kluczowe. Promując się na właściwe szybciej trafisz do klientów. Dzięki temu narzędziu możesz sprawdzić jakich słów kluczowych i fraz ludzie używają najczęściej gdy czegoś szukają w Internecie. Wklej więc to co zanotowałeś wcześniej, przepisz kod z obrazka i naciśnij Enter. Możesz szukać w określonym kraju lub języku (jeżeli chcesz wybrać ich więcej, przytrzymaj w trakcie zaznaczania myszką klawisz Ctrl na klawiaturze). Ważne, że narzędzie to pokazuje aktualne dane (średnia liczba miesięcznie, poprzedni miesiąc i najlepszy miesiąc). Patrząc na prostokąt „Konkurencyjność reklamodawcy” możesz ocenić jak bardzo konkurencyjna jest dana fraza. Jeżeli prostokąt jest cały zielony – to słowo to przyciąga dużo chętnych aby się przy nim reklamować w linkach sponsorowanych. Jeżeli biały – jest tych osób/firm mniej.
Dzięki temu narzędziua możesz poznć ile osób szuka danego słowa (np, produktu) i jaka jest konkurencja w Internecie (w świecie realnym będzie bardzo podobnie).

Narzędzie nr 3 – Google Insights

Wiesz już jakich słów używają najczęściej internauci, co sugeruje Google. Możesz z nich wybrać te które są dla Ciebie interesujące z punktu widzenia Twojego biznesu. Ale warto byłoby zobaczyć historię tych fraz. A tu możesz to zrobić – zobaczyć czy rosną czy maleją, jaki mają trend roczny – kiedy jest „górka” a kiedy „dołek”. Z jakiego regionu a nawet miasta w danym kraju ludzie o nie pytają. O co pytali jeszcze gdy szukali tego co dałeś w kryteriach Insights.

Narzędzie nr 4 – Google Alerts

Mało kto wie co to są alarmy w Google i prawie nikt tego nie używa. A to bardzo pomocne narzędzie które pozwala być zawsze na bieżąco. Po prostu podajesz wybrane przez ciebie słowa kluczowe, tak samo jakbyś wpisywał je do wyszukiwarki Google – wybierasz jakiego rodzaju informacje Cię interesują, jak często i ile ich chcesz otrzymywać – i tyle. Sprawdzasz maila – i dostajesz Web Alert – czyli ktoś napisał gdzieś informację zawierającą wybrane przez Ciebie słowa, albo News Alert – kiedy słowa zawarte są w jakiejś wiadomości prasowej, np. z uznanego portalu. Dzięki temu widzisz najszybciej co się zmienia w Twojej branży i na rynku a to pomaga we wdrażaniu strategii pozycjonowania się na eksperta.

Narzędzie nr 5 – Wyszukiwarka Google

Tak. Zwykła wyszukiwarka. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak dużo daje obserowanie tylko pierwszej strony jej wyników wyszukiwania. Gdy zapytasz o słowa ze swojej listy być może nie zawsze otrzymasz po prostu listę linków do stron. Czasem na pierwszych trzech miejscach zobaczysz ogłoszenia z favore.pl, oxl.pl czy gratka.pl. Czasem będzie to aukcja z allegro.pl albo profil z Naszej Klasy. Czasem możesz otrzymać mapę z Google Maps. Czasem video z YouTube. A czasem zdjęcia i grafiki. Po co Ci o tym wspominam? Ano dlatego, że skuteczne pozycjonowanie swojej strony w wyszukiwarce (SEO) nie zawsze można osiągnąć przez kampanię w drogiej agencji. Czasem po prostu wystarczy dodać Swoją firmę do Google Locals, albo wrzucić odpowiedni film na YouTube albo po prostu napisać ogłoszenie na oxl.pl
I jeszcze – gdy widzisz jednocześnie po prawej stronie mnóstwo reklam sponsorowanych – to znaczy że konkurenci już odkryli że to słowo lub fraza jest bardzo interesująca z komercyjnego punktu widzenia więc nie trać czasu ani pieniędzy tylko zrób to co podpowiada Ci Google.

Jak widzisz, nawet gdy nie masz pieniędzy na kampanie reklamowe w Internecie możesz bardzo prosto i za darmo dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o rynku, klientach, produktach i konkurencji a tym samym pomóc Sobie i Swojej firmie. I jak widzisz – możesz też wypozycjonować Swoją stronę w Google tak na prawdę nie stosując żadnych technik pozycjonowania. Wykorzystaj.to!pl A jeśli nienawidziłeś Google wcześniej to mam nadzieję że po tym artykule zaczniesz je przynajmniej lubić. I zostaw mi jakiś komentarz :)

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

17 komentarzy do tekstu “Czy znasz 5 narzędzi Google które pomogą Ci przegonić konkurencję?

 1. Odpowiedz
  Marek - 7-12-2010

  Bardzo fajny tekst. Krótko i na temat.
  Nie wiem czy pomoże (mam problem ze swoją stroną), ale na pewno pogłębił moją wiedzę.

 2. Odpowiedz
  pakuska - 23-01-2011

  Bardzo przyjemny tekst. Większość „specjalistów” od SERM nawet nie wie o istnieniu google alerts.
  Pozdrawiam

 3. Odpowiedz
  Dżej - 25-01-2011

  Dziękuje!

 4. Odpowiedz
  Alina - 8-02-2011

  Bardzo interesujący i, mam nadzieję :-), przydatny tekst. Dzięki!

 5. Odpowiedz
  k - 8-04-2011

  Bardzo ciekawy artykuł. Krótki i konkretny. Like it.

 6. Odpowiedz
  Przemek - 27-07-2011

  Zgadzam się, że chyba mało kto wykorzystuje te narzędzia. A już chyba naprawdę rzadko kto korzysta z alertów Google. Dzięki nim można śledzić np. artykuły na temat firmy, poszukiwać osób zainteresowanych konkretnym produktem, również ewentualnych współpracowników. Także produktów do wykorzystania w swojej firmie. Możliwości są ograniczone tylko przez pomysłowość korzystającego.

 7. Odpowiedz
  Maciekk - 27-08-2011

  Google Wonder Wheel feature is closed .:-)

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 6-09-2011

   A rzeczywiście, zapomniałem zaktualizować :) Z resztą Google zamyka więcej projektów lub integruje je z innymi „Made by Google”: http://googleblog.blogspot.com/2011/09/fall-spring-clean.html

 8. Odpowiedz
  Wirtualny-Marketing - 7-09-2011

  I kolejny artykuł wart uwagi.
  Sama często korzystam z „dobroci” Google i uważam je za jedno z najważniejszych narzędzi marketingowca.
  Polecam na swojej tablicy Facebook :).
  Pozdrawiam!

 9. Odpowiedz
  Zbigniew Grabowski - 5-12-2011

  Heh, spóźniłem się o kilka miesięcy z tym Google Wonder Wheel :/
  Szkoda, bo z Twojego opisu wynika, że było to całkiem ciekawe narzędzie.

  Z narzędzi Google na uwagę zasługują również Google Docs, pozwalając współdzielić materiały bądź mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca.

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 5-12-2011

   Zbyszku, rzeczywiście Google Docs (Dokumenty Google) są bardzo popularnym narzędziem w wielu firmach. Znam takie, w których używa się ich zamiast MS Office czy OpenOffice. Wonder Wheel było ciekawym narzędziem i wiele osób po nim wzdycha – umożliwaiało w obrazowy sposób pokazywanie relacji między wyszukiwanymi słowami. Można to co prawda wywnioskować z Narzędzia Propozycji Słów Kluczowych AdWords, ale Wonder Wheel było bardziej obrazowe i łatwiejsze w użyciu.

 10. Odpowiedz
  Zbigniew Grabowski - 5-12-2011

  Z Google Keyword Tool External można natomiast wyeksportować wyniki do pliku .csv a następnie zaimportować do Excela i sortować, zestawiać… coś dla umysłów analitycznych ;)

  Akurat właśnie od kilkunastu minut to robię i szukam nowych ciekawych fraz pod długi ogon (long tail SEO).

 11. Odpowiedz
  Zbigniew Grabowski - 5-12-2011

  Z Google Keyword Tool External można natomiast wyeksportować wyniki do pliku .csv a następnie zaimportować do Excela i sortować, zestawiać… coś dla umysłów analitycznych ;)

  Akurat właśnie od kilkunastu minut to robię i szukam nowych ciekawych fraz pod długi ogon w pozycjonowaniu (long tail SEO).

 12. Odpowiedz
  Kasia - 6-11-2012

  Zupelnie przypadkiem trafiłam na Pana stronę i już od ponad 2 godzin nie mogę jej opuścić. Czytam i czytam i czytam.. Jestem początkującym sprzedawcą i pozycjonerem, więc Pańskie wskazówki są dla mnie bardzo cenne! Dziękuję, że chce się Panu prowadzić taką stronę!

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 6-11-2012

   Kasiu, cieszę się, że ten tekst był dla Ciebie pomocny. Niestety, musiałbym go codziennie aktualizować, bo ilość zmian jaka zachodzi w różnych produktach Google jest tak wielka, że taki artykuł byłby niekończącą się historią. Ale na szczęście te narzędzia (poza kołem informacji) działają i świetnie się sprawdzają. Wykorzystaj je w pracy pozycjonera – ale przede wszystkim – pomagaj za ich pomocą swoim klientom (np. Alerts czy Insights).

 13. Odpowiedz
  beta - 4-09-2016

  Fajny artykuł. Dopiero zaczynam przygodę ze stronami internetowymi, ale już widzę, że nie jest to takie proste :(

 14. Odpowiedz
  Paweł - 15-09-2016

  Dasz, radę! Patrz ile świetnych tutoriali jest dostępnych w sieci. Trzeba po prostu działać szukać nowych rzeczy a czasem nawet uczyć się na błędach. Polecam artykuł – co prawda ma już swoje lata ale grunt, że nadal aktualny. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top