Prosty biznes plan, czyli jak sprawdzić czy na tym zarobię?

Biznes plan lub cash flow w ExceluWiele osób, głównie tych, które planują uruchomić własny biznes pytało mnie czy mogę polecić jakiś prosty sposób na wyliczenie, „…czy biznes się opłaci, czy będzie z niego zysk, czy firma nic nie straci” jak śpiewała Maryla Rodowicz. Są tacy, którzy bez podobnego narzędzia nie wyobrażają sobie żadnej inwestycji (a nawet prowadzenia finansów domowych!), a są i tacy, którzy nie rozumieją, do czego może im się to przydać. Już tłumaczę.

Po co komu biznes plan?

Jak sama nazwa wskazuje to plan biznesu. Ale nie jego merytorycznej części – ale części finansowej. Możesz bowiem wymyśleć na prawdę rewolucyjny produkt czy usługę, ale może okazać się na przykład, że koszty jej wprowadzenia do produkcji, do sprzedaży albo koszty reklamy będą tak wielkie, że przychody ich nie pokryją.

Efekt będzie taki, że wydasz ostatnie pieniądze aby produkt stworzyć, a potem musisz go „uśmiercić”, bo nie masz w budżecie zaplanowanych wystarczających środków na reklamę i dystrybucję. I mimo, że życie weryfikuje nawet najlepsze plany – warto jest planować wydawanie swoich pieniędzy zwłaszcza, gdy mówimy o prowadzeniu biznesu lub tworzeniu nowej firmy. I po to jest właśnie biznes plan – a w tym przypadku cash flow. Opisuje przepływ pieniędzy wciągu roku.

Skąd ten pomysł aby zrobić biznes plan w Excelu?

Ponieważ każdy z uczestników moich szkoleń związanych z uruchomieniem własnej firmy otrzymał takie narzędzie, chciałem je udostępnić wszystkim. Korzystajcie z tego jak tylko macie ochotę i wolę. Można go z powodzeniem wykorzystywać do planowania finansów w firmie ale i w domu wpisując w odpowiednie komórki dochody oraz wydatki. Dzięki temu zobaczysz ile zostaje Ci (albo brakuje) na koniec miesiąca, po ilu miesiącach uzbierasz np. na wakacje lub nową pralkę.
Ten arkusz możesz też użyć do prowadzenia prostego rozliczenia księgowego jakiejś „społecznej” sprawy – np. rozliczenia wycieczek, loterii, pielgrzymki – po prostu wszystkiego gdzie występują koszty i przychody.

Osoby, które używają mojego biznesplanu wykorzystują go najczęściej gdy:

 • planują otwarcie firmy lub nowy biznes (żeby ocenić jego szanse powodzenia)
 • zatrudniają nowego handlowca (prowadzą jego koszty i sprzedaż w tym arkuszu)
 • uruchamiają nową linię produktów (żeby pilnować kosztów i przychodów)
 • prowadzą domowy budżet (żeby oszczędzić pieniądze na wakacje)
 • organizują wyjazdy w szkole, w klubie piłkarskim swoich dzieci albo pielgrzymki (żeby rozliczyć pieniądze)

Skąd wziąć biznes plan w Excelu?

Udostępniłem go za pomocą Dokumentów Google. Wystarczy kliknąć na linka: Biznes plan w Excelu i dokument się otworzy w przeglądarce.

Aby go pobrać, nie trzeba się logować do Google – wystarczy po wczytaniu się dokumentu wybrać menu Dokumenty Google opcję Plik>Pobierz jako>Excel. Pamiętaj, chodzi o menu Dokumenty Google, a nie Twojej przeglądarki!

Nie mam Excela, jak wtedy mogę korzystać z tego biznesplanu?

Jeśli nie masz Excela i nadal chcesz mieć ten biznesplan to wystarczy, że utworzysz kopię na swoim Dysku Google. Aby to zrobić, zaloguj się do Google (w lewym górnym rogu ekranu zobaczysz przycisk do zalogowania się albo dane twojego konta, jeśli jesteś już zalogowany/a) i następnie na ekranie tego biznesplanu wybierz w menu Dokumenty Google opcję Plik>Utwórz kopię albo Plik>Dodaj do mojego Dysku Google. W obu przypadkach kopia tego biznesplanu zostanie zapisana na Twoim koncie Dokumenty Google i tam możesz ją edytować samodzielnie, wprowadzać swoje dane itd.

Czy muszę coś za to płacić?

Nie, biznes plan jest zupełnie za darmo. Możesz robić z tym plikiem co chcesz: zmieniać, zapisywać, kopiować, drukować, wysyłać znajomym – co tylko przyjdzie Ci do głowy, z jednym zastrzeżeniem: zachowaj informacje z dołu tabeli i z jej nagłówka i stopki (w tym informacje kontaktowe oraz o moim autorstwie).

Nie chcę używać biznesplanu w Google gdzie jest wersja Excel?

Jasne – wersję Excel możesz zrobić jak przedstawiłem to nieco wyżej. Jeśli nie masz w ogóle konta Google i nie chcesz go zakładać – możesz pobrać ten biznesplan za opłatą na mojej stronie w formie XLS (Excel 97 lub wyższy). Po prostu kliknij:

Dostęp do pliku natychmiast otrzymasz po opłaceniu (instrukcje w mailu).

„Po pobraniu tego biznesplanu do Excela są z nim problemy”

W niektórych przypadkach po zapisaniu pliku z Google do Excela pojawia się problem taki, że albo nie działają formuły (nie przeliczają się) albo komórki są „dziwnie” wypełnione. Tak czy inaczej – używanie go w Excelu jest trudniejsze. W takim wypadku proponuję Ci pobranie wersji XLS za drobną opłatą – po prostu kliknij w przycisk wyżej i kup plik.

Biznes plan – jak wypełnić arkusz?

Arkusz biznes planu umożliwia sprawdzenie rentowności firmy: sklepu internetowego, salonu fryzjerskiego albo fabryki farb. W zupełności wystarczy, aby zbadać sensowność inwestycji we własną firmę lub kolejny lokal czy projekt.

Wszystkie istotne pola zostały opisane komentarzem – wystarczy najechać na nie myszką (w prawym górnym rogu znajduje się trójkąt, który informuje, że to pole ma komentarz z wyjaśnieniem). Generalna zasada jest taka, że wpisujemy koszty, przychody a na końcu pokazuje się wynik – zielony znaczy, że zarabiamy w danym miesiącu, a czerwony że tracimy. Na samym dole jest wiersz z podsumowaniem narastającym, który mówi czy wciągu całego roku na tym biznesie zarobimy czy stracimy.

Mam nadzieję, że ten plik okaże się dla Ciebie pomocny :) Jeżeli chcesz, abym go usprawnił, po prostu napisz mi komentarz, a ja przy najbliższej okazji wprowadzę zmiany.

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

6 komentarzy do tekstu “Prosty biznes plan, czyli jak sprawdzić czy na tym zarobię?

 1. Odpowiedz
  Anonim - 15-07-2011

  gdzie jest ten obiecany link?

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 16-07-2011

   Link jest w zdaniu: „Udostępniłem go za pomocą Dokumentów Google. Wystarczy kliknąć na linka: Biznes plan w Excelu i dokument się otworzy w przeglądarce.” Ale prosze, oto on, wprost:
   https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aiv9IfB1mypzdGlqZUR6aE5aRXRUUElTX3VyMkh2anc&hl=pl

 2. Odpowiedz
  wloch7 - 9-10-2015

  Nie ma pliku :(

 3. Odpowiedz
  wloch7 - 10-10-2015

  Działa :) Dziękuję za szybka rekacje.

 4. Odpowiedz
  Mateusz - 12-10-2015

  plik nie chce sie zaladowac na office 2003.. wyskakuja chinskie znaczki/

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 15-10-2015

   Mateusz, nie zauważyłem takiego problemu (ani inni, a plik pobierany jest kilkanaście razy dziennie). Wykonaj tak jak opisałem w pliku: z menu Plik > Pobierz > Excel (xlsx). Ewentualnie skorzystaj z opcji pobrania za drobną opłatą – wtedy otrzymasz plik XLS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top