Skąd wziąć darmowe zdjęcia do reklam i ulotek?

Po ostatnim tekście na temat muzyki, dostałem kilkanaście maili z pytaniem skąd wziąć darmowe zdjęcia do ulotek i reklam? Zdjęcia mogą być wykorzystywane nie tylko do tworzenia ulotek czy reklam, ale można nimi stylizować wnętrze lokalu, restauracji, sklepu, punktu usługowego. Można je wykorzystać na stronie internetowej albo podczas prezentacji u klientów. Zastosowanie zdjęć jest powszechne i trudne do przecenienia. Mamy nawet takie powiedzenie, że jeden obraz jest wart tysiąc słów.

Płatne serwisy ze zdjęciami

Można oczywiście korzystać z płatnych serwisów, które umożliwiają pobieranie zdjęć za opłatą. Działa to mniej więcej tak, że wpłacasz sobie na konto w serwisie określoną kwotę (np. 100 zł) i kupujesz poszczególne zdjęcia – w zależności od rozmiaru i jakości mają różne ceny. Również to, gdzie, do czego i w jaki sposób chcesz je wykorzystać ma znaczenie, bo od również tego także zależy cena. Najtańsze kupisz za kilka złotych, najdroższe za kilkadziesiąt. W taki sposób możesz kupić zdjęcia w wielu serwisach (poszukaj w Google „royalty-free photos”). Ale miało być o bezpłatnych sposobach…

Jeżeli korzystasz ze zdjęć bardzo dużo (np do prezentacji, raportów, na stronie internetowej) to dobrze jest mieć darmowe źródło takich zdjęć, żeby ograniczać koszty.

Skąd wziąć darmowe zdjęcia?

Pexels - źródło darmowych zdjęć
Pexels – źródło darmowych zdjęć

Z poprzedniego tekstu możesz się dowiedzieć, że licencja Creative Commons umożliwia komercyjne wykorzystanie dzieł (muzyki, zdjęć, programów i wszystkiego innego co jest nią objęte). Dlatego możesz wyszukać zdjęcia z taką licencją w Google, Flickr i w innych miejscach. Do tego służy wygodna wyszukiwarka Openverse na WordPress. Wpisujesz słowo (np. laptop) i wybierasz, czy chcesz zobaczyć obrazy, czy dźwięki.

W opcjach filtrowania możesz wybrać, że chcesz mieć prawo do modyfikacji obrazu i wykorzystania komercyjnego i zobaczysz zdjęcia, które na to pozwalają (licencja CC0).

Wybór obrazów w Openverse
Filtrowanie słowa „laptop” w Openverse: wybierz „images” oraz „use commercially „i „CC0”

Moje ulubione źródła darmowych zdjęć (na licencji CC0 – do dowolnego użytku, bez konieczności wzmianki o autorze) to Pixabay i Pexels.  https://pixabay.com/

A przy okazji, skoro mowa o zdjęciach – Jeżeli szybko chcesz przerobić jakiś obrazek, a systemowy program w Windows – Paint – jest niewystarczający – możesz skorzystać z tego świetnego, bezpłatnego programu graficznego online: http://pixlr.com/editor/.

Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne źródła bezpłatnych zdjęć, które można wykorzystać dla celów komercyjnych, podaj je w komentarzu, to na pewno przyda się innym!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

13 komentarzy do tekstu “Skąd wziąć darmowe zdjęcia do reklam i ulotek?

 1. Odpowiedz
  Robert - 2-12-2011

  Własny aparat i to co na około jest dobrym dostawcą darmowych fotografii :) , a zazwyczaj do aparatu jest program do prostej edycji.

 2. Odpowiedz
  Paweł - 2-08-2012

  Chciałbym zapytać czy mogę użyć na własnej-firmowej stronie, w materiałach reklamowych zdjęć, zrobionych przeze mnie, ale takich na których widnieją prywatne budynki? Czy właściciele tych budynków nie będą rośćić praw?

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 3-08-2012

   Pawle, o ile mi wiadomo (ale prawnikiem nie jestem) możesz wykorzystywać zdjęcia z budynkami bez przeszkód. Na podobnej zasadzie działa Google Street View czy choćby popularne w okresie wakacji widokówki (pocztówki).

 3. Odpowiedz
  Mirosław - 10-10-2012

  Nie do końca Panie Rafale.
  Najlepiej zapoznać się z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych.
  Podaję jeden z linków do tej Ustawy:

  http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_%28ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2006_r.%29

  A jeśli chodzi na przykład o portal fotolia, to oni są chyba jeszcze bardziej restrykcyjni niż wspomniana Ustawa, jeśli chodzi o umieszczanie swoich fotek na ich portalu.
  Na przykład prawo do wizerunku (rozpoznawalne postacie), czy prawo do własności intelektualnej (pojedyncze budowle lub konstrukcje). Wystarczy poczytać ich Regulamin.

  Zaznaczam, że nie jest moim celem rozpętanie dyskusji na ten temat na Pańskim blogu. Chodziło mi raczej o przekazanie pewnej wiedzy na ten temat.

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 10-10-2012

   Panie Mirosławie, dziękuję za komentarz. Jak napisałem – prawnikiem nie jestem, ale nie spotkałem się z żadnym tego typu wyrokiem ani choćby pozwem, mimo, że na bieżąco śledzę artykuły na vagla.pl, który obszernie opisuje rozmaite zagadnienia z pogranicza prawa, mediów i internetu. Być może wyrazi się tutaj jakiś prawnik, choć opinie w tej kwestii są różne (tutaj i tutaj).

 4. Odpowiedz
  Artur - 27-05-2013

  zawsze tu możecie zajrzeć: http://www.bezplatnezdjecia.pl

 5. Odpowiedz
  Rafał - 4-12-2013

  Tutaj znajdziecie zdjęcia banknotów, może się komuś przyda:
  http://www.pitportal.pl/darmowe-zdjecia-banknotow-PLN.html

 6. Odpowiedz
  Waldemar - 25-01-2014

  A co w sytuacji gdy poszukuję zdjęć i grafik na koszulki, które później będę sprzedawał? Czy wystarcza licencja o której mowa? Czy używając zdjęć na takiej licencji mogę z nich niebezpośrednio (jak w przypadku koszulki) czerpać korzyści finansowe? Jeśli nie to gdzie szukać zdjęć do takich celów?

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 28-01-2014

   Waldemarze, w przypadku Creative Commons nie możesz komercyjnie używać tylko zdjęć objętych licencją NC (non-commercial). Rozbicie poszczególnych licencji masz tutaj: http://creativecommons.org/licenses/ (dwie pierwsze, ewentualnie CC BY-ND). Pamiętaj o istotnych postanowieniach każdej z wersji (np. odpowiednie oznaczenie autora). Możesz też poszukać zdjęć na Fotolii o której pisałem w tekście.

 7. Odpowiedz
  przemek - 24-09-2014

  czy agencje reklamowe moga korzystac z darmowych zdjec z licencja creatice commons?

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 26-09-2014

   Oczywiście, o ile są stosownie oznaczone (np. CC-BY). WIęcej szczegółów tutaj.

 8. Odpowiedz
  Dominik - Innowacyjna nauka e-Biznesu - 27-06-2017

  Darmowe obrazy można znaleźć na pixabay, a na canva przerabiać. Obydwa są bezpłatne, a jak chce się konkretne obrazki to już trzeba z dolarka zapłacić.

  Pozdrawiam, bardzo dobra jest ta strona, wiele się można nauczyć, mimo iż już się swoje wie :)

  1. Odpowiedz
   Rafał Mróz - 27-06-2017

   Dominik, to świetne źródła. Sam używam canva (www.canva.com) do tworzenia swoich prezentacji na konferencjach oraz innych materiałów reklamowych. Pixabay.com oraz http://www.pexels.com znajdują się na mojej belce zakładek w przeglądarce – polecam każdemu, kto chce łatwo i tanio (za darmo) tworzyć fajne grafiki na bazie zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top