Jak zrobić biznesplan i sprawdzić swój pomysł na biznes?

Jak zrobić biznesplan aby sprawdzić czy pomysł na biznes ma sens? Nagrałem na ten temat 20 minutowy materiał, a ten wpis jest jego podsumowaniem. Dowiesz się z niego, w jaki sposób stworzyć własny biznesplan, jakie elementy powinien zawierać oraz jak można go wykorzystać w praktyce. Wszystko w 4 krokach:

Co to jest biznesplan?

Biznesplan to dokument, który ma na celu uporządkowanie myśli i strategii dotyczącej przyszłości przedsiębiorstwa. Zwykle zawiera część opisową (która przedstawia opis biznesu) oraz analityczną. W części analitycznej mamy różne oceny np. analizę SWOT a także ocenę finansową przedsięwzięcia. I to co ja przedstawię, to jest właśnie ten ostatni element czyli spojrzenie finansowe.

Biznesplan w Excelu, który opracowałem pozwala nie tylko zaplanować rozwój firmy, ale także przewidywać potencjalne wyniki finansowe w zależności od tego, jaki scenariusz będziesz rozważać (optymistyczny, pesymistyczny czy realistyczny). Możemy wykorzystać go do analizy opłacalności praktycznie każdego projektu bez znaczenia czy jest to pomysł na założenie własnego biznesu, uruchomienie nowej linii produkcyjnej, zatrudnienie handlowca czy otwarcie nowego oddziału albo zaprojektowanie nowego wyrobu do sprzedaży.

Jak przygotować biznesplan?

Aby stworzyć efektywny biznesplan, potrzebne będą 4 podstawowe elementy:

  1. Okres analizy – ważne jest, aby monitorować postępy w każdym miesiącu.
  2. Przychody – źródła przychodów z działalności.
  3. Koszty – czyli ile kosztuje Cię prowadzenia działalności.
  4. Wynik – to, co udało się osiągnąć w danym okresie.

Biznesplan można traktować również jako narzędzie do analizy przepływów gotówkowych (cash-flow). Na końcu biznesplanu zobaczysz jasny wynik funansowy.

Dlaczego warto tworzyć biznesplan?

Tworzenie biznesplanów ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przed wydaniem pieniędzy na nowy projekt, warto zrozumieć, czy dany pomysł ma sens i jakie są jego możliwe warunki sukcesu. Niezależnie od tego, czy zakładasz nową firmę, czy rozszerzasz istniejący biznes, dobrze przemyślany plan pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji.

Rozpoczęcie procesu

Zacznij od określenia okresów i miesięcy w swoim planie. Pamiętaj, że możesz mieć okresy przygotowawcze, w których nie generujesz jeszcze przychodów (są to okresy 0, -1, -2 i tak dalej – przydatne np. gdy dopiero remontujesz lokal i ponosisz koszty, ale nie masz jeszcze przychodów). Takie fazy są niezwykle istotne, ponieważ dają ci wyobrażenie o tym, kiedy możesz zacząć generować zyski.

Przychody i koszty

Przychody w biznesplanie dzielimy na przychody ze sprzedaży oraz z innych źródeł. Niezależnie od tego, czy jesteś w fazie startowej, ważne jest, aby uwzględnić wszystkie potencjalne źródła finansowania, takie jak pożyczki czy dotacje oraz środki własne. Koszty również dzielimy na związane z działalnością oraz te, które ponosisz niezależnie od sprzedaży, takie jak wynajem lokalu czy wypłaty dla pracowników albo abonament za telefon.

Analiza sytuacji finansowej

Na końcu każdego miesiąca porównuj swoje przychody z kosztami. Kluczowe jest, aby zrozumieć, co wpływa na wyniki finansowe Twojego biznesu. Jeśli przychody są niższe od kosztów, musisz zastanowić się nad strategiami, które pozwolą ci poprawić sytuację finansową. Możesz rozważyć, jak zoptymalizować wydatki lub jak zwiększyć przychody.

Co istotne, w moim biznesplanie masz rozdzielony wynik finansowy na samej sprzedaży od wyniku całkowitego firmy. W ten sposób możesz sprawdzić, czy sam pomysł sprzedawania ma sens. Często jest bowiem tak, że pomysł na dany produkt i usługę jest ok, ale całość jest ciągnięta w dół przez koszty niezwiązane ze sprzedażą bezpośrednio (koszty stałe). Wtedy wiesz, że musisz je ograniczyć albo szukać sposobów na zwiększenie sprzedaży (np. upsell czy sprzedaż pakietów).

Wnioski

Jak zrobić biznesplan w Excelu?
Jak zrobić biznesplan? Zacznij od kosztów, bo one są oczywiste i wiadome. Samo to pozwoli Ci ocenić jak dużą inwestycję musisz poczynić na początku. Potem stwórz wariant pesymistyczny i realny, na końcu optymistyczny.

Stworzenie biznesplanu wymaga przemyślenia kilku elementów i jest łatwe. Dzięki niemu możesz lepiej zrozumieć, jak zacząć własny biznes albo jak rozwijać to co już masz. Jeśli masz pytania dotyczące tworzenia biznesplanu lub jego analizy, zostaw mi komentarz pod tekstem!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Opublikowałem to w kategorii Własny biznes

Rafał Mróz

Krok po kroku pokazuję sprzedawcom jak co miesiąc zwiększyć ilość zamówień i klientów. Pomagam firmom łatwiej uzyskiwać lepsze efekty modyfikując ich strategie marketingowe. Szkolę handlowców, którzy nie chcą już więcej słyszeć w słuchawce: "Dziękuję, nie jestem zainteresowany". Jeśli potrzebujesz rozwiązania dla Siebie - zadzwoń do mnie: 608 37 38 39. Sprawdź szkolenia sprzedażowe które prowadzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top