Typy osobowości zawodowych – jaki jest Twój?

6 Typów Osobowości Zawodowych” autorstwa Patricka Lencioniego to interesująca i mądra książka, która oferuje nowe spojrzenie na zrozumienie naszych naturalnych talentów i sił w miejscu pracy.

6 typów osobowości zadowodowych - książka Lencioniego.
Lencioni dostarcza praktycznego i łatwego do wykorzystania narzędzia, które pomaga jednostkom i zespołom zidentyfikować ich unikalny geniusz pracy i wykorzystać go dla większego sukcesu i spełnienia. Książka wydana przez wydawnictwo MT Biznes w 2023 roku.

Książka rozpoczyna się od wprowadzenia pojęcia geniuszu pracy, który Lencioni definiuje jako naturalne zdolności lub talenty, które lubimy wykorzystywać i które nas energetyzują. Wskazuje on sześć typów geniuszu pracy: Zastanowienia, Inwencji, Osądu, Ożywiania, Stwarzania możliwości i Wytrwałości. Każdy typ geniuszu pracy jest szczegółowo opisany, a autor udziela praktycznych wskazówek, jak go wykorzystać i rozwijać.

Typy geniuszu - osobowości zawodowych wg Lencioniego
Każdy z typów geniuszu działa w innej fazie pracy: poszukiwania pomysłów, aktywacji i wdrożenia.

Książka jest podzielona na 2 części – pierwsza to składanka kilkudziesięciu krótkich historii z życia autora. Pozwala wczuć się w konkretne okoliczności i zrozumienie modelu. Autor pokazuje, jak można wykorzystać geniusz pracy do rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, zarządzania zespołem i osiągania celów. Druga to bardziej techniczne opisanie modelu 6 typów geniuszu i sugeruję, aby to od tej części zacząć jej lekturę:

Spis treści książki 6 typów osobowości zawodowych Lencioniego
Zacznij lekturę od drugiego, ostatniego rozdziału pt „Przybliżenie modelu” – wtedy pierwszy rozdział będzie czytało się z lepszym zrozumieniem kontekstu.

Dla kogo jest książka „Sześć typów osobowości zawodowych”?

Książka „6 Typów Osobowości Zawodowych” Patricka Lencioniego jest przeznaczona dla każdego, kto chce zrozumieć swoje naturalne talenty i wykorzystać je w pracy i życiu. Książka może być szczególnie przydatna dla:

  • menedżerów, liderów, przedsiębiorców,
  • specjalistów HR oraz
  • dla każdego, kto pracuje w zespole lub chce lepiej zrozumieć swoje relacje z innymi ludźmi.

Jest również przydatna dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i talenty, a także dla tych, którzy chcą znaleźć swoje powołanie i cel w życiu albo odkryć przyczynę swoich porażek czy prokrastynacji. Autor udziela praktycznych wskazówek i narzędzi, które można wykorzystać w pracy i życiu codziennym, aby osiągnąć większy sukces i spełnienie.

W skrócie, książka „6 Typów Osobowości Zawodowych” jest dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i swoje talenty, jak również dla tych, którzy chcą poprawić swoje relacje w pracy i osiągnąć większy sukces.

Na jakie wyzwania odpowiada książka Lencioniego?

Książka „6 Typów Geniuszu Pracy” Patricka Lencioniego zwraca uwagę na wiele wyzwań, z którymi spotykają się osoby pracujące w zespole lub na stanowisku kierowniczym. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

  1. Brak zrozumienia i wykorzystania swoich naturalnych talentów – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z własnych talentów i zdolności, co prowadzi do frustracji i braku spełnienia w pracy.
  2. Trudności w pracy w zespole – różnorodność talentów i stylów pracy w zespole może prowadzić do trudności w komunikacji i osiąganiu celów.
  3. Problemy z podejmowaniem decyzji – brak zrozumienia własnych talentów może prowadzić do niepewności i trudności w podejmowaniu decyzji.
  4. Problemy z zarządzaniem czasem – niewłaściwe wykorzystanie talentów i brak zrozumienia priorytetów może prowadzić do problemów z zarządzaniem czasem.

Książka pomaga rozwiązać te problemy, poprzez dostarczenie praktycznych narzędzi i wskazówek, które pomogą czytelnikom zrozumieć swoje naturalne talenty i wykorzystać je w pracy. Autor pokazuje, jak różnorodność talentów w zespole może prowadzić do większej efektywności i sukcesu, a także jak można skutecznie zarządzać czasem i podejmować decyzje oparte na swoich talentach.

Oto fragment książki „6 Typów Osobowości Zawodowych” autorstwa Patricka Lencioniego, który skłonił mnie do przeczytania jej w 2 wieczory:

„Kiedy odkrywamy swoje naturalne talenty i zaczynamy je wykorzystywać, odkrywamy również swoje naturalne źródła energii. Kiedy pracujemy w obszarze swojego geniuszu, czujemy się pełni energii, a czas mija nam bardzo szybko. Nasza praca staje się dla nas przyjemnością, a nie obowiązkiem. To, co robimy, jest dla nas naturalne i łatwe. Z drugiej strony, kiedy pracujemy w obszarze, który nie jest zgodny z naszymi talentami, czujemy się zmęczeni, a czas mija nam bardzo wolno. To, co robimy, jest dla nas trudne i wymaga od nas dużej ilości wysiłku.”

Patrick Lencioni, „Sześć typów osobowości zawodowych

W tym fragmencie autor zwraca uwagę na fakt, że wykorzystywanie swoich naturalnych talentów jest kluczowe dla poczucia spełnienia i sukcesu w pracy. Jeśli pracujemy w obszarze, który jest zgodny z naszymi talentami, to nasza praca jest dla nas naturalna i łatwa, co przekłada się na pozytywny wpływ na nasze życie i pracę. W przeciwnym razie, praca może być trudna i wyczerpująca, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i efektywność. Tak – to o mnie, zdecydowanie!

Ciekawostką związaną z książką „6 Typów Geniuszu Pracy” autorstwa Patricka Lencioniego jest fakt, że koncepcja „geniuszu pracy” została opracowana przez Lencioniego na podstawie jego wieloletniego doświadczenia w pracy z różnymi firmami i organizacjami. Autor przeprowadził setki warsztatów i sesji szkoleniowych z zespołami pracowników, co pozwoliło mu na zidentyfikowanie sześciu typów geniuszu pracy.

Warto również dodać, że Patrick Lencioni jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych autorów w dziedzinie zarządzania i liderstwa. Jego książka „Pięć dysfunkcji zespołowych” jest bestsellerem na całym świecie i stała się standardem w dziedzinie zarządzania.

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Ebook "Jak zacząć rozmowę cold-call?"

Zapisz się na mój BEZPŁATNY kurs "Techniki Sprzedaży" i odbierz EBOOKA o sprzedaży telefonicznej!

Opublikowałem to w kategorii Własny biznes

Rafał Mróz

Krok po kroku pokazuję sprzedawcom jak co miesiąc zwiększyć ilość zamówień i klientów. Pomagam firmom łatwiej uzyskiwać lepsze efekty modyfikując ich strategie marketingowe. Szkolę handlowców, którzy nie chcą już więcej słyszeć w słuchawce: "Dziękuję, nie jestem zainteresowany". Jeśli potrzebujesz rozwiązania dla Siebie - zadzwoń do mnie: 608 37 38 39. Sprawdź szkolenia sprzedażowe które prowadzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top