Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2020 – dofinansowanie szkoleń

Jeśli interesują Cię warsztaty lub szkolenia dla handlowców ale poszukujesz sposobu na dofinansowanie ich ze środków Unii Europejskiej (albo publicznych) to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz uzyskać nawet 100% zwrotu kosztu tego szkolenia (także noclegów i wyżywienia uczestników). Dofinansowanie odbywa się poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, którego środki dostępne są w każdym Urzędzie Pracy.

Jakie dofinansowanie można uzyskać z KFS w 2020?

Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponowało środki KFS 2020.

O dofinansowanie szkoleń mogą starać się pracodawcy tzn. przedsiębiorcy, którzy zatrudniają przynajmniej 1 osobę (nawet na 1/8 etatu, choć niektóre Urzędy Pracy przyjmują także wnioski przedsiębiorców, którzy mają pracowników na umowach zlecenie). Mogą uzyskać dofinansowanie szkolenia dla siebie (właściciel firmy) albo pracownika.

 • Firma, która zatrudnia do 10 osób może uzyskać 100% dofinansowania kosztów szkolenia;
 • Pozostałe firmy (większe) mogą uzyskać 80% dofinansowania kosztów szkolenia a 20% stanowi wkład własny przedsiębiorcy.

Wartość dofinansowania na 1 uczestnika szkolenia nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia co w praktyce oznacza kwotę około 16 000 zł rocznie.

Ważne jest, aby szkolenie dofinansowane z KFS dotyczyło:

 1. Szkoleń lub kursów dotyczących zawodach deficytowych w Twoim powiecie (możesz je sprawdzić na  https://barometrzawodow.pl)
 2. Szkoleń lub kursów związanych z zastosowaniem w firmach nowych technologii  i narzędzi pracy.
 3. Szkoleń lub kursów dla osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Dodatkowo to mogą być m.in. osoby:

 1. które wracają do pracy po sprawowaniu opieki nad dzieckiem
 2. które kształcą się zawodowo w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
 3. po 45 roku życia.

Jak zdobyć pieniądze na szkolenie z KFS w 2020 roku?

Oto jak w uproszczeniu wygląda proces pozyskiwania tego dofinansowania:

 1. we wniosku złożonym w swoim Urzędzie Pracy zgłaszasz jakie szkolenie chcesz sfinansować z KFS – szkolenie może obejmować Ciebie jako pracodawcę albo pracowników – zazwyczaj to opcja z deficytowymi zawodami (chcesz uzupełnić kwalifikacje pracowników w nowym, deficytowym zawodzie)
 2. po akceptacji wniosku przez UP podpisujesz umowę na podstawie której następuje rozliczenie kosztów szkolenia (zwrot kosztów),
 3. realizujemy szkolenie wg planu i terminu,
 4. rozliczamy się finansowo, a następnie Urząd Pracy zgodnie z umową zwraca Ci poniesione koszty.

Jeśli któreś ze szkoleń sprzedażowych jest dla Ciebie szczególnie interesujące i jego uczestnicy kwalifikują się do tego dofinansowania napisz do mnie maila. Ustalę z Tobą sposób postępowania, zakres szkolenia i odpowiednią metodykę a później pomogę Ci wypełnić wnioski do Urzędu Pracy o dofinansowanie z KFS.

Scroll to top