Krajowy Fundusz Szkoleniowy – dofinansowanie szkoleń

Jeśli interesują Cię warsztaty lub szkolenia dla handlowców ale poszukujesz sposobu na dofinansowanie ich ze środków Unii Europejskiej (albo publicznych) to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz uzyskać nawet 100% zwrotu kosztu tego szkolenia (także noclegów i wyżywienia uczestników). Dofinansowanie odbywa się poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, którego środki dostępne są w każdym Urzędzie Pracy.

Jakie dofinansowanie można uzyskać z KFS?

O dofinansowanie mogą starać się pracodawcy tzn. przedsiębiorcy, którzy zatrudniają przynajmniej 1 osobę (nawet na 1/8 etatu, choć niektóre Urzędy Pracy przyjmują także wnioski przedsiębiorców, którzy mają pracowników na umowach zlecenie). Mogą uzyskać dofinansowanie szkolenia dla siebie (właściciel firmy) albo pracownika, przy założeniu że przekroczyli wiek 45 lat.

  • Firma, która zatrudnia do 9 osób może uzyskać 100% dofinansowania kosztów;
  • Pozostałe firmy (większe) mogą uzyskać 80% dofinansowania kosztów szkolenia, pozostałe 20% stanowi wkład własny przedsiębiorcy.

Wartość dofinansowania na 1 uczestnika szkolenia nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia co w praktyce oznacza kwotę około 11 000 zł rocznie.

Jak zdobyć pieniądze na szkolenie z KFS?

Oto jak w uproszczeniu wygląda proces pozyskiwania tego dofinansowania:

  1. we wniosku złożonym w swoim Urzędzie Pracy zgłaszasz jakie szkolenie chcesz sfinansować z KFS – szkolenie może obejmować Ciebie jako pracodawcę albo pracowników, przy założeniu, że przekroczyli 45 lat,
  2. po akceptacji wniosku przez UP podpisujesz umowę na podstawie której następuje rozliczenie kosztów szkolenia (zwrot kosztów),
  3. realizujemy szkolenie wg planu i terminu,
  4. rozliczamy się finansowo, a następnie Urząd Pracy zgodnie z umową zwraca Ci poniesione koszty.

Jeśli któreś ze szkoleń jest dla Ciebie szczególnie interesujące i jego uczestnicy kwalifikują się do tego dofinansowania (wiek 45+), napisz do mnie maila. Ustalimy sposób postępowania, zakres szkolenia i odpowiednią metodykę a później szybko i bezbłędnie wypełnimy za Ciebie wnioski do Urzędu Pracy o dofinansowanie z KFS.