Darmowe zdjęcia do reklam i ulotek - bierz ile chcesz!

Skąd wziąć za darmo zdjęcia do reklam i ulotek?

Skąd wziąć bezpłatne zdjęcia do ulotek i reklam?Po ostatnim tekście na temat muzyki, dostałem kilkdziesiąt maili z pytaniem skąd wziąć bezpłatne zdjęcia do ulotek i reklam? Zdjęcia mogą być wykorzystywane nie tylko do tworzenia ulotek czy reklam, ale można nimi stylizować wnętrze lokalu, restauracji, sklepu, puntku usługowego. Można je wykorzystać na stronie internetowej albo podczas prezentacji u klientów. Zastosowanie zdjęć jest powszechne i trudne do przecenienia. Mamy nawet takie powiedzenie, że jeden obraz jest wart tysiąc słów.

Płatne serwisy ze zdjęciami

Można oczywiście korzystać z płatnych serwisów, które umożliwiają pobieranie zdjęć za opłatą. Działa to mniej więcej tak, że wpłacasz sobie na konto w serwisie określoną kwotę (np. 100 zł) i kupujesz poszczególne zdjęcia – w zależności od rozmiaru i jakości mają różne ceny. Również to, gdzie, do czego i w jaki sposób chcesz je wykorzystać ma znaczenie, bo od również tego także zależy cena. Najtańsze kupisz za kilka złotych, najdroższe za kilkadziesiąt. W taki sposób możesz kupić zdjęcia w wielu serwisach (poszukaj w Google „royalty-free photos”), ale ja polecam serwis fotolia. Ma relatywnie niskie ceny a przy tym ogromny wybór zdjęć i łatwy system zamawiania. Ale miało być o bezpłatnych sposobach…

Jeżeli korzystasz ze zdjęć bardzo dużo (np do prezentacji, raportów, na stronie internetowej) to dobrze jest mieć darmowe źródło takich zdjęć, żeby ograniczać koszty.

Skąd wziąć bezpłatne zdjęcia?

Z poprzedniego tekstu możesz się dowiedzieć, że licencja Creative Commons umożliwia komercyjne wykorzystanie dzieł (muzyki, zdjęć, programów i wszystkiego innego co jest nią objęte). Dlatego możesz wyszukać zdjęcia z taką licencją w Google, Flickr i w innych miejscach. Do tego służy wygodna wyszukiwarka na stronie Creative Commons. Wpisujesz słowo (np. laptop), zaznaczasz sobie opcje, że chcesz mieć prawo do modyfikacji obrazu i wykorzystania komercyjnego i w zakładkach poniżej znajdziesz zdjęcia, które na to pozwalają.

Inne źródło takich zdjęć to serwis sxc.hu, z tym zastrzeżeniem, do komercyjnego wykorzystania możesz pobrać tylko takie, które są oznaczone licencją Standard (zdjęcia z licencją Standard umożliwiają ich wykorzystanie komercyjne).

A przy okazji, skoro mowa o zdjęciach – Jeżeli szybko chcesz przerobić jakiś obrazek, a systemowy program w Windows – Paint – jest niewystarczający – możesz skorzystać z tego świetnego, bezpłatnego programu graficznego online: http://pixlr.com/editor/.

Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne źródła bezpłatnych zdjęć, które można wykorzystać dla celów komercyjnych, podaj je w komentarzu, to na pewno przyda się innym!

Krok po kroku pokazuję sprzedawcom jak co miesiąc zwiększyć ilość zamówień i klientów. Uczę właścicieli firm jak wydawać mniej pieniędzy na marketing i reklamę - i nie tracić klientów. Szkolę handlowców, którzy nie chcą już więcej słyszeć w słuchawce: "Dziękuję, nie jestem zainteresowany". Tylko to co działa skutecznie. A jeśli się na czymś nie znam, to od razu Ci o tym powiem. Wykorzystaj to - zamów szkolenie lub konsultację, albo zostaw mi komentarz pod tekstem, którego dotyczy.

11 comments on “Skąd wziąć za darmo zdjęcia do reklam i ulotek?
 1. Robert napisał(a):

  Własny aparat i to co na około jest dobrym dostawcą darmowych fotografii :) , a zazwyczaj do aparatu jest program do prostej edycji.

 2. Paweł napisał(a):

  Chciałbym zapytać czy mogę użyć na własnej-firmowej stronie, w materiałach reklamowych zdjęć, zrobionych przeze mnie, ale takich na których widnieją prywatne budynki? Czy właściciele tych budynków nie będą rośćić praw?

  • Rafał Mróz napisał(a):

   Pawle, o ile mi wiadomo (ale prawnikiem nie jestem) możesz wykorzystywać zdjęcia z budynkami bez przeszkód. Na podobnej zasadzie działa Google Street View czy choćby popularne w okresie wakacji widokówki (pocztówki).

 3. Mirosław napisał(a):

  Nie do końca Panie Rafale.
  Najlepiej zapoznać się z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych.
  Podaję jeden z linków do tej Ustawy:

  http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_%28ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2006_r.%29

  A jeśli chodzi na przykład o portal fotolia, to oni są chyba jeszcze bardziej restrykcyjni niż wspomniana Ustawa, jeśli chodzi o umieszczanie swoich fotek na ich portalu.
  Na przykład prawo do wizerunku (rozpoznawalne postacie), czy prawo do własności intelektualnej (pojedyncze budowle lub konstrukcje). Wystarczy poczytać ich Regulamin.

  Zaznaczam, że nie jest moim celem rozpętanie dyskusji na ten temat na Pańskim blogu. Chodziło mi raczej o przekazanie pewnej wiedzy na ten temat.

  • Rafał Mróz napisał(a):

   Panie Mirosławie, dziękuję za komentarz. Jak napisałem – prawnikiem nie jestem, ale nie spotkałem się z żadnym tego typu wyrokiem ani choćby pozwem, mimo, że na bieżąco śledzę artykuły na vagla.pl, który obszernie opisuje rozmaite zagadnienia z pogranicza prawa, mediów i internetu. Być może wyrazi się tutaj jakiś prawnik, choć opinie w tej kwestii są różne (tutaj i tutaj).

 4. Artur napisał(a):

  zawsze tu możecie zajrzeć: http://www.bezplatnezdjecia.pl

 5. Rafał napisał(a):

  Tutaj znajdziecie zdjęcia banknotów, może się komuś przyda:
  http://www.pitportal.pl/darmowe-zdjecia-banknotow-PLN.html

 6. Waldemar napisał(a):

  A co w sytuacji gdy poszukuję zdjęć i grafik na koszulki, które później będę sprzedawał? Czy wystarcza licencja o której mowa? Czy używając zdjęć na takiej licencji mogę z nich niebezpośrednio (jak w przypadku koszulki) czerpać korzyści finansowe? Jeśli nie to gdzie szukać zdjęć do takich celów?

  • Rafał Mróz napisał(a):

   Waldemarze, w przypadku Creative Commons nie możesz komercyjnie używać tylko zdjęć objętych licencją NC (non-commercial). Rozbicie poszczególnych licencji masz tutaj: http://creativecommons.org/licenses/ (dwie pierwsze, ewentualnie CC BY-ND). Pamiętaj o istotnych postanowieniach każdej z wersji (np. odpowiednie oznaczenie autora). Możesz też poszukać zdjęć na Fotolii o której pisałem w tekście.

 7. przemek napisał(a):

  czy agencje reklamowe moga korzystac z darmowych zdjec z licencja creatice commons?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*